Energetyka słoneczna choć jest praktycznie niewyczerpalnym źródłem, ma pewną zasadniczą wadę, która sprawia, że kolektor słoneczny nie jest powszechnie używany. Otóż zanim będziemy mogli wykorzystać energię płynącą ze słońca, musimy ją doprowadzić do postaci użytecznej.
Ta operacja wymaga odpowiednich urządzeń, które nie są tanie. Ponadto w naszej szerokości geograficznej ogniwo słoneczne nie może być wykorzystywane do najważniejszego celu - ogrzewania pomieszczeń. Chyba że zmagazynujemy energię wytworzoną w miesiącach ciepłych i nasłonecznionych, by wykorzystać ją w okresie jesienno-zimowym. Jednak to dodatkowo podniosłoby koszty całej instalacji i systemu dostarczania ciepła za pomocą promieni słonecznych.
Dlatego należy połączyć instalację solarną z mechanizmami wykorzystującymi inne odnawialne źródła energii. Ogrzewanie pompą ciepła albo kotłem na biogaz, słomę czy wiklinę warto kupić niezależnie od tego, czy planujemy zamontować kolektor słoneczny. To rozwiązanie jest wartościowe samo w sobie, gdyż - po pierwsze - jest przyjazne środowisku i - po drugie - jest relatywnie tanie (w porównaniu do instalacji cieplnych bazujących na gazie albo oleju opałowym). W sytuacji ograniczania zużycia energii i emisji dwutlenku węgla, energetyka słoneczna w połączeniu z piecami spalającymi paliwa alternatywne wydaje się być ucieczką do przodu.